Papuče dostali, lebo stáli uprostred parkoviska.

Ak sú na parkovisku vyznačené miesta len na jeho krajoch, uprostred parkovať nesmiete. Aj keby ste tým nikoho neobmedzovali. Riskovali by ste pokutu do 50 eur.

Juraj: "Bývam na Dlhých Dieloch v Bratislave a miesta na parkovanie je tam všeobecne málo. Pred našim domom sa preto napríklad zvykne parkovať aj v strede parkoviska. Doteraz to nikomu nevadilo, no zrazu si tam našlo veľa ľudí papuče. Naschvál som sa išiel pozrieť na lístočky od policajtov, aby som vedel, za porušenie akého paragrafu to dostali. Na lístku je predvytlačený paragraf 25 zákona o cestnej premávke, no ten bol preškrknutý a namiesto neho napísaný paragraf 3, odsek 2, písmeno b). Pred vstupom do parkoviska je značka pre parkovanie vyznačujúca spôsob státia - kolmo na vozovku. Usudzujem teda, že podľa policajtov autá, ktoré stoja v strede, túto značku "nerešpektujú".

Majú policajti pravdu? Je možné, že niektoré auto stálo naozaj zle a niekoho blokovalo, ostatné autá ale neblokovali nikoho."

Vodiči, ktorí parkovali v strede parkoviska, skutočne porušili paragraf 3 zákona o cestnej premávke. "Účastník cestnej premávky je povinný poslúchnuť pokyn vyplývajúci z dopravnej značky," píše sa v ňom. Pred parkoviskom je dopravná značka Parkovisko - parkovacie miesta s kolmým státím (IP 13a). Značka označuje priestor, kde smú vodiči parkovať a aj predpísaný spôsob státia vozidiel. Tí, ktorí na parkovisku parkovali mimo vyznačených miest, dostali na auto papuču oprávnene. Vodičov, ktorí takto zaparkujú, smú policajti na mieste pokutovať až do výšky 50 eur. Ak by parkovisko bolo označené dopravnou značkou bez vyznačenia spôsobu státia, vodiči by aj tak museli parkovať len na vyznačených miestach. "Ak sú na parkovisku vyznačené parkovacie miesta, vodič smie stáť len na nich," uvádza zákon.

Tobias: "Dostal som pokutu 10 eur za pozdĺžne parkovanie na parkovisku. Aby som sa pokute vyhol, bolo mi povedané, že som mal auto zaparkovať kolmo, pretože o 5 metrov ďalej je značka zákazu státia. Ešte podotýkam, že auto som zastavil na chvíľu so zapnutými smerovkami. Je táto pokuta v poriadku?"

Ak sa na parkovisku smelo parkovať len kolmo na jeho okraj, pokuta za pozdĺžne parkovanie je oprávnená. Značka Zákaz státia mohla mať na pokutu pre Tobiasa vplyv, len ak parkoval v mieste, kde značka platila. Nevšimnúť si ju mohol napríklad vtedy, ak by bola pred jeho autom, no on by zaparkoval pri ľavom okraji cesty. To sa však nesmie, ak vodič neparkuje v jednosmerke. Zapnuté smerovky ako výstražné znamenie neznamená, že vodič je oprávnený zaparkovať kdekoľvek. Policajti to síce môžu pochopiť ako poľahčujúcu okolnosť v prípade nesprávneho parkovania, no neochráni vás to pred porušením dopravných pravidiel.

Dátum vloženia: 20. 1. 2014 21:46
Dátum poslednej aktualizácie: 31. 1. 2018 21:47