Vodič si musí dopredu zistiť, či je v zóne, inak riskuje pokutu

Jedna zóna s rýchlostným obmedzením 40 km/h môže platiť aj vo viacerých obciach.

Martin: "Bývam v obci, ktorá je na začiatku z oboch strán označená dopravnou značkou Zóna 40. Bývam približne v strede obce, čo znamená, že danú značku pri jazde z domu nevidím po ceste, ani okolo nej neprechádzam. Keď som sa v autoškole učil, tam mi inštruktor vysvetľoval, že každá dopravná značka stráca platnosť pri nasledujúcej križovatke. Z tohto pohľadu som danú značku po jazde z domu nevidel. Mal policajt právo ma pokutovať? Platí táto značka v celej obci? Aj keď prídem do obce z inej cesty, kde táto značka nie je, napríklad z domu? Len pre info, išiel som 54 km/h a policajt mi dal pokutu 20 eur, čo pre mňa ako študenta nie je málo."

Jozef: "Ako je to s platnosťou zóny s dopravným obmedzením? V Krásne nad Kysucou a susednom Zborove nad Bystricou je totiž zóna 40 km/h, ale začína sa na začiatku Zborova a končí až v Krásne. Podľa mňa (a zjavne aj podľa mnohých ďalších vodičov) je zóna ukončená už značkou konca obce, a tak v tej susednej pokračujú 50-kou.Značky Zóna vyznačuje lokalitu, kde platí obmedzenie vyplývajúce zo symbolu na dopravnej značke.

Značka musí byť na každom vjazde do lokality. Stačí, aby jeden vjazd do zóny nebol označený značkou a zóna prestane mať význam. Nie je možné v nej odlíšiť vozidlá, ktoré vošli cez označený vjazd od tých, ktoré vošli do zóny cestou bez značky Zóna. Platnosť dopravnej značky Zóna s dopravným obmedzením (IP 24a) neukončuje križovatka. Ani začiatok či koniec obce nemajú vplyv na platnosť značky Zóna. Zónu môže ukončiť len značka Koniec zóny s dopravným obmedzením (IP 24b). Jedna zóna s rýchlostným obmedzením 40 km/h tak môže platiť aj v dvoch či viacerých obciach.

Pokuty za prekročenie rýchlosti

Ak vás v zóne, kde sa smie jazdiť len 40 km/h prichytia policajti jazdiť rýchlejšie, riskujete pokutu. Ak by to bolo v obci do 60 km/h alebo mimo obce do 70 km/h, môžete dostať pokutu do 50 eur na mieste alebo do 100 eur na dopravnom inšpektoráte. Za rýchlejšiu jazdu si od vás policajti na mieste môžu pýtať až 650 eur, na správnom konaní do 800 eur. A aj o vodičák môžete prísť až na 3 roky. To, či ste v zóne, si musíte zistiť ešte pred jazdou Ak si sadnete za volant až v zóne, väčšinou vám nepomôže, ak budete tvrdiť, že ste šli rýchlo preto, že ste o zóne nevedeli. Najmä, ak ste z obce, kde dostanete pokutu za nerešpektovanie obmedzenia zóny. Nikto vám neuverí, že ste o zóne nevedeli. Význam značky Zóna s dopravným obmedzením vyžaduje od vodiča, aby by si ešte pred jazdou zistil, či sa pohybuje v zóne. Podobne to platí aj pre obec. Myslíme sa ale, že ak sa ocitnete v zóne prvýkrát v mieste, kde zvyčajne nejazdíte a pritom do zóny nevojdete autom, policajti by k vám mohli byť zhovievaví.

Zdroj: www.sme.sk

Dátum vloženia: 27. 1. 2014 21:47