Výzva občanom

Vážený (á) pán (pani)  primátor (-ka) !

Pozdravujem Vás, a mám za to, že tak ako Vy zastupujete občanov Vášho mesta, tak ja ako poslanec zákonodarného orgánu - Národnej rady SR zastupujem všetkých občanov SR a mali by sme sa spoločne snažiť im dávať potrebné informácie v pravý čas, aby občania nemali našim nekonaním straty časové, finančné a ani zdravotné. 

Preto by som Vás chcel touto cestou poprosiť  o vyhlásenie vo Vašom miestnom rozhlase (koľkokrát , to už nechám na Vašom  zvážení) , prípadne aj o oznámenie pre občanov inou formou, ako je to u Vás  obvyklé, aby sa k informácii dostali včas. Ako viete obcí v SR je niečo pod 3000, pričom týka sa táto informácia skoro všetkých obcí, a preto  poprosil by som o jej zverejnenie bezplatne a verím, že to nenabúra Váš finančný rozpočet. Pri akejkoľvek dobrej vôli by som takýto finančný obnos neuniesol. Vopred ďakujem za pochopenie.

Takže o čo vlastne ide ?

V kocke o tzv. náhradné užívanie poľnohospodárskych pozemkov t.j. že neužívate vlastný pozemok, ale cudzí, ktorý Vám bol odovzdaný pozemkovým úradom resp. odborom pozemkovým a lesným príslušného okresného úradu v období od roku 1991 do roku 2008. Riešilo sa to cez § 15 zákona 330/1991 Zb. o pozemkových úpravách (slangovo sa to nazývalo vyčlenenie pozemku cez pätnástku). Takéto vyčleňovanie vyplynulo z veľkej rozdrobenosti pozemkov, ktoré vlastnili naši občania a neboli obrábania schopné ich podiely čo v jednotlivých parcelách mali. Pre názornosť priemerný gazda na Slovensku mal pôdu rozdrobenú  v 15 až 36 pozemkoch pri celkovej výmere niekoľko málo ha poľno- hospodárskej pôdy. Keďže po roku 1989 bol veľký dopyt po obrábaní pôdy, tak sa to riešilo náhradným užívaním s garanciou štátu. Tento § 15 bol v roku 2008 zrušený a preto je potrebné vydať nové rozhodnutie pre tých vlastníkov, ktorí užívajú takýto (cudzí) pozemok, pričom nemusia byť podnikatelia a chcú tento pozemok užívať aj naďalej. Je potrebné aby do 28.2.2018  sa takto dotknutí občania ohlásili a dali žiadosť na príslušný okresný úrad odbor pozemkový a lesný. Pracovníci odboru následne usmernia čo je potrebné doložiť ku žiadosti.  Lesných pozemkov by sa to týkať nemalo, nakoľko tie sa odovzdávali len vlastníkom lesa a vo vlastníckych hraniciach príslušných parciel. No niekde sa môže aj to vyskytnúť, hlavne tam, kde boli porastené lesným porastom bývalé pasienky prípadne orná pôda a nikto druh pozemku (kultúru) nezmenil.   Podrobnosti si môžu občania naštudovať prípadne v zákone č. 504/2003 Z.z. o nájme poľnohospodárskej pôdy,.... a konkrétne v § 12b a §24 c.

Toľko ku popisu informácie a pokiaľ je niečo nejasné, tak kontakt na mňa je 0908979510.

A teraz spomínaný odkaz :

Poslanec NR SR Martin Fecko člen výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie upozorňuje všetkých občanov , ktorý užívajú poľnohospodársku pôdu nie vlastnú, ale cudziu a mali to vyčlenené cez pozemkový úrad resp. pozemkový odbor okresného úradu s príslušným rozhodnutím a chcú túto pôdu aj naďalej užívať, aby v lehote do 28.2.2018 podali žiadosť na pozemkový a lesný odbor príslušného okresného úradu  o vydanie nového rozhodnutia na tento pozemok. Pracovníci odboru upresnia aké doklady je potrebné doložiť podľa zákona č. 504/2003 Z.z.. Nepodaním žiadosti do daného termínu užívanie náhradného pozemku zaniká. Prosím, nezmeškajte to občania. Ďakujem.  

V Prešove 11.11.2017