Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:6
DNES:397
TÝŽDEŇ:6139
CELKOM:1565130
Dochádza k zhoršovaniu pamäti, poruchám myslenia, uvažovania, strate orientácie v priestore a čase, poruchám reči a citového života. Demencia je všeobecný výraz na označenie pre tieto poruchy. Spomínané ochorenie si každoročne pripomíname 21. septembra ako Svetový deň Alzheimerovej choroby.
Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patrí demencia Alzheimerovho typu medzi desať hlavných smrteľných ochorení a radí sa k najčastejším formám demencie. Odborníci odhadujú, že ňou trpí každý desiaty človek vo veku nad 65 rokov a približne každý druhý človek starší ako 85 rokov. Najviac postihuje starších ľudí, ale ako včasný typ sa môže začať po 40. roku. Ochorenie sa rozvíja pozvoľne, postupne, v priebehu niekoľkých rokov, preto je potrebné, aby sme ho nepodceňovali a venovali mu dostatočnú pozornosť a prevenciu.
K prvým a hlavným znakom ochorenia patrí strata krátkodobej pamäti, zabúdanie nedávnych udalostí, mien, neschopnosť rozpoznávať známe miesta a neschopnosť orientovať sa v čase. Tieto prvé príznaky ochorenia pripisujú postihnutí alebo príbuzní starnutiu, stresu či depresii.
K hlavným rizikovým faktorom pre vznik Alzheimerovej choroby patria:
Alzheimerovu chorobu nevieme síce vyliečiť, ale pri včasnom rozpoznaní prvých príznakov môžeme jej priebeh zmierniť, spomaliť, a to najmä správnou liečbou a prevenciou. K základným pravidlám prevencie patrí zachovanie psychickej aktivity aj v dôchodkovom veku, trénovať mozog každý deň a nenechať ho príliš dlho oddychovať, prospešné je čítanie kníh, lúštenie krížoviek, osemsmeroviek, sudoku, hranie jednoduchých hier ako je pexeso, hádaj, na čo myslím, meno-mesto-zviera-vec, skladanie puzzle a pod.
Veľmi dôležité je mať pestrú stravu obohatenú o dostatočné množstvo vitamínov, minerálov a stopových prvkov. K potravinám priaznivo ovplyvňujúcim činnosť mozgu patria aj aminokyseliny, čiže bielkoviny obsiahnuté napr. v rybách. Vitamíny skupiny B pôsobia na nervovú sústavu, vitamíny E a C ochraňujú pred škodlivým vplyvom tzv. voľných radikálov. Tieto dôležité skupiny nájdeme napr. v mede, avokáde, orechoch, banánoch, sóji a pod.
V našom kraji sa venujeme tejto problematike prostredníctvom prednášok a besied pre študentov stredných škôl a seniorov v kluboch pre seniorov a domovoch sociálnych služieb, kde záujemcov oboznamujeme s ochorením a tiež možnou prevenciou, príp. odporúčaniami, ako trénovať mozog, aby bol čo najdlhšie v dobrej kondícii. V prípade záujmu o tieto besedy kontaktujte odborné pracovníčky Oddelenia podpory zdravia a výchovy k zdraviu na Regionálnom úrade verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci na tel. č. 041/430 26 18, alebo prostredníctvom e-mailu ca.vkz@uvzsr.sk.
„O čo viac sa cítia byť ľudia trpiaci Alzheimerovou chorobou neistí, o to viac potrebujú pochopenie a láskavé, chápajúce prostredie. Skúsme im ho vytvoriť,“ - Slovenská Alzheimerova spoločnosť.
Zdroj:
Liga za duševné zdravie
Slovenská Alzheimerova spoločnosť
ÚVZ SR
Pripravilo:
Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci