Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:7
DNES:421
TÝŽDEŇ:6432
CELKOM:1909466
Veľký Javorník
Veľký Javorník je najvyšším vrcholom Javorníkov (1071 m n.m.). Nachádza sa v území obce Makov, nad strediskom Makov - Kasárne. Je súčasťou prírodnej rezervácie vyhlásenej v roku 1967.
Prameň Kysuce
Kysuca pramení vo výške 825 m. n. m., pod vrcholom Hričovca, juhozápadne od Makova, v časti Kopanice. Turistom je dostupný prameň pod Kysučným, ku ktorému vedie žltá turistická značka.
Javornícky chodník
Turistov, prechádzajúcich po hrebeni pohoria smerom od Veľkého Javorníka na viacerých miestach prekvapia obrovské balvany, na ktorých sú umiestnené umelecké artefakty. Vznikli ako súčasť Náučného chodníka Javorníky, ktorý sa realizoval v rokoch 2006-2008 ako súčasť nadnárodného projektu Parky a ekonomika a ktorý pod gestorstvom Regionálneho environmentálneho centra pre Slovensko so sídlom v Bratislave realizovali kysucké ochranárske organizácie ALCEDO, SZOPK a CHKO Kysuce.
Ropný prameň
V katastrálnom území obce Korňa, v blízkosti osady Muchovci, sa nachádza ojedinelý prirodzený povrchový výver ropy . Význam tohto ropného prameňa zvyšuje skutočnosť, že sa zachoval ako jediný z niekoľkých ďalších menších výverov ropy v tejto oblasti a v roku 1984 bol vyhlásený za prírodnú pamiatku.
Stratenec
Najzápadnejší vrchol Javorníkov (1055 m n.v.) ležiaci na hlavnom hrebeni - v katastrálnom území Makova. Priamo na najvyššom bode je umiestnený pamätník v podobe troch betónových krížov.
Mikovčákova rozhľadňa
Vrch Kamenité (834 m n.v.) zdobí krásna rozhľadňa, ktorá je pomenovaná podľa svojho staviteľa.
Klokočovské skálie
Najvýraznejším prírodným útvarom v turzovskej oblasti je Klokočovské skálie. Táto nesúvislá skalná stena, v dĺžke asi 300 m a výškou až do 20 m, sa nachádza v blízkosti obce Klokočov, asi 8 km severne od Turzovky. Vyznačuje sa výskytom útvarov s výraznou guľovitou odlučnosťou, ktoré sú skutočnou raritou nielen na území Chránenej krajinnej oblasti Kysuce, ale i v rámci celého Slovenska. Oblasť bola vyhlásená za prírodnú rezerváciu.
Milošová
Asi 300 metrov od konečnej autobusovej zastávky, na konci Milošovej v časti Megoňky, si môžu návštevníci vychutnať ďalšiu z kysuckých rarít svetového formátu, tvoria ho kamenné gule až do priemeru dva a pol metra. Toto nálezisko bolo odkryté pri prácach v bývalom lome a je len časťou celého komplexu, ktorý sa tiahne pod hrebeňom Moravsko- sliezských Beskýd v dĺžke takmer 15 km.
Skanzen Kysuckej dediny vo Vychylovke
Skanzen je situovaný v dedine Nová Bystrica časti Vychylovka a patrí medzi najrozsiahlejšie na Slovensku. Návštevníkom je v ňom umožnené prezrieť si komplex 34 budov rôzneho charakteru a využitia, ktoré sú doplnené predstavovaním starých zvykov, piesní a obyčajov v podaní folklórnych skupín, či sólistov a ponukou ľudových remeselníkov vytvárajú dokonalý koloryt dediny z dávnej kysuckej minulosti.
Úvraťová úzkokoľajná železnica vo Vychylovke
Cez spomínaný skanzen prechádza trať známej lesnej železnice, ktorá kedysi spájala Oravu z Kysucami. Vzhľadom na pomerne veľké prevýšenia, ktoré musela vlaková súprava prekonávať na krátkych úsekoch, bol vymyslený takzvaný úvraťový systém striedavého tlačenia a ťahania vozňov lokomotívou. Aj dnes je možné previesť sa na tejto železničke, ktorá bola v roku 1991 vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku.
Zdroj: www.e-kysuce.sk