Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:6
DNES:247
TÝŽDEŇ:1029
CELKOM:1613536
Voda je pre náš organizmus nevyhnutná - tvorí približne 70 % hmotnosti tela, tvorí v organizme prostredie a optimálne podmienky pre množstvo chemických a biochemických procesov, podieľa sa na distribúcii živín, minerálnych látok, vitamínov, hormónov,
taktiež pomáha organizmu zbaviť sa škodlivých a odpadových látok. Nedostatok vody v organizme označujeme ako dehydratáciu a najčastejšie sa prejaví ako:
Denná potreba tekutín je individuálna, závisí od viacerých faktorov – veku, pohlavia, telesnej hmotnosti, telesnej aktivity, zloženia a množstva stravy, zdravotného stavu či teploty ovzdušia. Optimálny denný príjem tekutín pre dospelého človeka predstavuje asi 2 – 3 litre (približne 30 – 35 ml na 1 kg tel. hmotnosti), pri zvýšenej fyzickej námahe, hnačke, horúčavách a pobyte na slnku je potrebné denný príjem tekutín zvýšiť. Tekutiny by sa mali prijímať pravidelne, skôr v menších množstvách a ich príjem by mal byť rozložený rovnomerne počas celého dňa (vyhnúť sa nárazovému pitiu veľkému množstvu tekutín). Rovnako významnú úlohu zohráva aj teplota tekutín – vhodnejšie sú vlažné nápoje, príliš studené nápoje môžu podráždiť žalúdok, spôsobovať zlé trávenie a vedú ešte k väčšiemu smädu.
V rámci pitného režimu je vhodná pitná voda, nesladené ovocné/bylinkové čaje, prírodné minerálne a pramenité vody. Podľa obsahu celkových rozpustných tuhých látok (RL) možno prírodné minerálne vody rozdeliť na: veľmi nízko mineralizované (obsah RL < 50 mg/l), nízko mineralizované (obsah RL 50 – 500 mg/l), stredne mineralizované (obsah RL 500 – 1 500 mg/l), vysoko mineralizované (obsah RL 1 500 – 5 000 mg/l), veľmi vysoko mineralizované (obsah RL 5 000 – 15 000 mg/l) a soľanky (obsah RL > 15 000 mg/l). Dávajte prednosť minerálnym a pramenitým vodám s nižším stupňom mineralizácie. Vody s obsahom RL nad 500 mg/l nepite trvalo a vo väčších množstvách. Prírodné minerálne vody je vhodné striedať, aby nebol prísun minerálov jednostranný. Nevhodné sú nápoje s obsahom cukru, kofeínu či alkoholu (podporujú vylučovanie vody z organizmu).
Na dostatočný pitný režim treba dbať neustále, najmä počas horúcich letných dní. Ak zabúdate počas dňa piť, snažte sa mať fľašu s vodou stále na očiach. Zvýšenú pozornosť treba venovať pitnému režimu u detí a seniorov. Deťom treba tekutiny ponúkať, nečakať kým si ich vypýtajú, najmä mladšie deti nemajú ešte dokonale vyvinutý pocit smädu alebo v zápale hry na smäd zabúdajú. U seniorov pocit smädu vyhasína, ich organizmus obsahuje menej tekutín, orgány pracujú pomalšie a často trpia dehydratáciou, preto je potrebné ich k pitiu tekutín často nabádať.
(Zdroj: ÚVZ SR)
Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu, RÚVZ Čadca