Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:5
DNES:749
TÝŽDEŇ:749
CELKOM:2098851
Cieľom projektu je vytvorenie nového produktu cestovného a ochrana nášho kultúrno - prírodného dedičstva. Zámerom oboch partnerov projektu je podpora turizmu v prihraničnom regióne a propagácia spoločného územia. Obe partnerské mestá Frýdlant nad Ostravicí ako aj mesto Turzovka spolupracovali na viacerých projektov , pri poslednom stretnutí vzišla myšlienka zapojiť sa do výzvy a ukázať naším návštevníkom niečo nové. Spoločné cezhraničné územie partnerov tohto projektu sa nachádza v chránenej krajinnej oblasti s bohatým potenciálom a prírodným a kultúrnym dedičstvom. Potenciál tohto dedičstva však nie je plne využívaný, množstvo domácich obyvateľov vlastne nepozná prírodné a kultúrne danosti vlastného regiónu a už vôbec nie cezhraničného regiónu, hoci geografická poloha cezhraničných partnerov je veľmi blízka. K objavovaniu tohto dedičstva, jeho spoznávaniu, propagácii rozvoju a teda k zintenzívneniu jeho využívania chce prispieť tento projekt.
Zámerom projektu je ochrana prírodného a kultúrneho dedičstva, ktoré nám zanechali naši predkovia a odovzdávanie týchto krásnych hodnôt mladšej generácií. Partneri projektu chcú nadviazať na tradíciu železiarstva v meste Frýdlant nad Ostravicí, ktorá bol nosným pilierom v minulosti pri priemyselnej výrobe železa v našom prihraničnom území. Smerom k slovenskej hranici viedol hlavný obchodný ťah predaja smaltových výrobkov, z frýdlantských železiarní si drotári z Beskýd dovážali železo pre svoju drotársku výrobu , dovážali sa smaltové hrnce, rôzne iné výrobky vhodné do domácnosti , dovážali sa liatinové kríže, ktoré nájdeme popri cestách, v kostoloch, či kaplnkách. Česko - slovenské územie bolo takto prepojené okrem krásnej prírody a podobnej kultúry aj obchodom. Aj týmto projektom chceme nadviazať na tradíciu smaltu vo Frýdlante a ukázať naším slovenským partnerom výrobu v smaltovacích peciach. Partneri projektu sa chcú venovať taktiež ochrane kultúrneho dedičstva, vo Frýdlante nad Ostravicí a to konkrétne rekonštrukciou kaplnky sv. Karla Boromejského v stredisku sociálnych služieb. Partner projektu mesto Turzovka sa bude venovať zriadeniu historickej knižnice a záchrane starých kníh. Knižnica bude zriadená v kultúrnom dome a bude nazvaná po kňazovi Tagánim, ktorý symbolicky bol kňazom, rodákom Turzovky a venoval sa zhromažďovaniu starých kníh. Milovníci prírody , túr a prechádzok v rámci projektu ocenia krásne výhľady a krásy a to vytvorením dvoch náučných chodníkov u partnera projektu v meste Turzovka náučný chodník v Hlinenom ku zvonici a náučný chodník vo Vyšnom Konci k pútnickému miestu Živčáková. Celý projekt okrem investičných aktivít bude prepletený workshopmi výroby smaltových výrobkov vo Frýdlante nad Ostravicí, výstavy smaltových výrobkov, turistike po nových náučných chodníkov, či koncertmi v obnovenej kaplnke. Vedúci partner spoločne s partnerom projektu spracuje propagačný materiál a zmapuje náučné chodníky v cezhraničnom území a ich prepojenie cez hranicu ako aj vytvorenie 25 minútového filmu o výrobe smaltových výrobkov, pútnickom mieste Živčáková a krásach prírody, ktoré v sebe naše Beskydy ukrývajú. Realizácia projektu bude prebiehať ako u vedúceho partnera Frýdlantu nad Ostravicí, tak aj u partnera projektu mesta Turzovky.
Cieľovou skupinou projektu sú obyvatelia a návštevníci cezhraničného regiónu.
Implementácia projektu bude mať pozitívny vplyv na cieľovú skupinu a vytvorenie nového produktu cestovného ruchu, ktorý poskytne návštevníkom komplexný súbor zážitkov a prispeje k rozvoju turisticky zaujímavých lokalít, ktoré sa projektom prepoja do funkčných celkov.
Projekt je zameraný na aktivity :