Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:2
DNES:729
TÝŽDEŇ:4730
CELKOM:2052290
Svetový deň boja proti rakovine ,, World Cancer Day “ si každoročne pripomíname 4. februára. Cieľom tohto dňa je zvýšiť povedomie verejnosti o rakovine.
Union for International Cancer Control (UICC) v rámci Svetového dňa boja proti rakovine spúšťa trojročnú kampaň „United by Unique“ a tým poukazuje na jednotný cieľ a jedinečné potreby či príbeh každého pacienta s rakovinou. Ambíciou je znížiť rakovinové ochorenie a zlepšiť život s rakovinou. Kampaň bude skúmať onkologickú starostlivosť zameranú na ľudí a nové možnosti k dosiahnutiu zmien. Rakovina je ochorenie, ktoré sa vyskytuje pri zmene normálnych buniek, čo vedie k nekontrolovanému a abnormálnemu rastu tvoriacu hrčku, nazývanú nádor. V prípade, ak by sa nádory neliečili, môžu rásť a šíriť sa do okolitého tkaniva, alebo iných častí tela prostredníctvom krvného obehu a lymfatického systému. Môžu ovplyvniť tráviaci, nervový a obehový systém alebo uvoľňovať hormóny, ktoré môžu ovplyvniť funkciu tela. Typy nádorov rozdeľujeme na benígne, malígne a prekancerózne nádory.
Rakovina môže byť klasifikovaná na základe typu bunky, z ktorej vychádza:
Príznaky rakoviny môžu byť odlišné, avšak medzi tie základné patrí:
Rakovina môže vzniknúť kombináciou rôznych rizikových faktorov. Medzi rizikové faktory, ktoré sa môžu podieľať pri vzniku nádorových ochorení patrí nadmerná konzumácia alkoholu, fajčenie, nedostatok pohybovej aktivity, nezdravé stravovanie, ultrafialové žiarenie a ionizujúce žiarenie, znečistené životné prostredie a pod. Dodržiavanie zdravého životného štýlu má svoj význam v boji proti rakovine, a preto odporúčania smerujú k zdravému stravovaniu, ktoré zahŕňa konzumáciu strukovín, obilnín, ovocia a zeleniny. Európsky kódex boja proti rakovine ďalej odporúča nefajčiť, obmedziť konzumáciu alkoholu, obmedziť konzumáciu červeného mäsa a výrobkov s vysokým obsahom soli, potrebné je vyhýbať sa intenzívnemu slnečnému žiareniu a dodržiavať bezpečnostné zásady pri práci.
Okrem dodržiavania rôznych opatrení sa odporúčajú pravidelné lekárske prehliadky. Pravidelné lekárske prehliadky sú dôležité spolu s očkovaním proti HPV (Human Papillomavirus – ľudský papilomavírus), ktorý je zodpovedný za mnoho nádorových ochorení, pričom najznámejšia je práve rakovina krčka maternica. Pre deti vo veku 12 – 14 rokov je očkovanie proti HPV plne hradené z verejného zdravotného poistenia (o schéme očkovania sa poraďte s ošetrujúcim lekárom). V rámci prevencie sa odporúča pravidelné samovyšetrenie prsníkov - ženy by si mali kontrolovať prsníky raz mesačne, aby si včas všimli prípadné zmeny. Prevencia zahŕňa aj skríningové programy onkologických ochorení, ktoré sú zamerané na včasné odhalenie nádorových ochorení. Na Slovensku prebiehajú tri skríningové programy:
K Svetovému dňu boja proti rakovine sa pripája aj Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci realizáciou bezplatných prednášok/besied pre študentov, verejnosť i seniorov na témy: Prevencia rakoviny prsníka, Prevencia rakoviny krčka maternice a Prevencia rakoviny hrubého čreva a konečníka. O možnosti a realizácii prednášok sa môžete informovať na tel. čísle 041/4302618, prípadne e-mailom na ca.vkz@uvzsr.sk.
ZDROJ:
https://www.uicc.org/news-and-updates/announcements/uicc-launches-new-three-year-world-cancer-day-campaign-united-unique , https://www.worldcancerday.org/about/what-cancer, https://cancer-code-europe.iarc.fr/index.php/sk/, https://hpv.sk/pre-koho-je-ockovanie.html , https://www.nierakovine.sk/rakovina-krcka-maternice ,https://www.nierakovine.sk/clanok/2024-03-01-slovensko-sa-vo-vyskyte-krca-nachadza-na-poprednych-prieckach
Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu