Návštevnosť
Návštevnosť:
ONLINE:0
DNES:160
TÝŽDEŇ:2374
CELKOM:2147579
Témou tohtoročného Svetového dňa, vyhlásenou Svetovou zdravotníckou organizáciou je ,,Zdravé začiatky, nádejná budúcnosť“ s cieľom upozorniť na dôležitosť zdravia matiek a novorodencov.
Najnovšie zverejnené odhady upozorňujú na to, že celosvetovo zomrie každý rok 300 000 žien v dôsledku tehotenstva alebo pôrodu. V prvom mesiaci života zomiera viac ako dva milióny novorodencov a viac ako dva milióny novorodencov sa narodia mŕtve. Slovensko patrí v rámci Európskej únie ku krajinám s vyššou úmrtnosťou matiek a novorodencov. Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie patria medzi najčastejšie príčiny úmrtí matiek a novorodencov masívne krvácanie, infekcie, vysoký krvný tlak matky počas tehotenstva, podvýživa a zlá výživa plodu a závislosti (alkoholizmus, fajčenie a narkománia).
Zdravie matky = zdravie dieťaťa
Strava počas tehotenstva je kľúčová pre zdravie matky a pre dieťa znamená zdravý štart do života. Správny stravovací režim napomáha znižovať riziko nadmerného prírastku hmotnosti, vysokého krvného tlaku a tzv. tehotenskej cukrovky. Strava počas tehotenstva by mala byť vyvážená a bohatá na živiny, ktoré podporujú zdravý vývoj dieťaťa.
Mnohé matky sa v priebehu tehotenstva vyhýbajú fyzickej aktivite, ale pravidelný pohyb má mnoho výhod. Pravidelné cvičenie pomáha udržiavať zdravú hmotnosť, zlepšuje duševnú pohodu, znižuje bolesti chrbta a môže slúžiť ako príprava na pôrod. Je však dôležité, aby tehotné ženy konzultovali fyzickú aktivitu s lekárom, pretože nie všetky cvičenia sú vhodné a niektoré môžu predstavovať riziko v určitých štádiách tehotenstva.
Konzumácia akéhokoľvek množstva alkoholu počas tehotenstva nie je bezpečná a spája sa so zvýšeným rizikom potratu, predčasného pôrodu a syndrómom predčasného úmrtia dojčiat. Konzumácia alkoholu v prvých troch mesiacoch tehotenstva môže spôsobiť fetálny alkoholový syndróm u detí, ktorého príznaky sú zrýchlený alebo spomalený rast, poruchy správania, zmeny tvárovej štruktúry (napr. tenká horná pera, plochý mostík nosa) a problémy so sústredením a učením.
Ďalším rizikovým faktorom počas tehotenstva je fajčenie, ktoré zvyšuje riziko syndrómu náhleho úmrtia dojčiat, predčasného pôrodu, nízkej pôrodnej hmotnosti a poškodzuje vyvíjajúce sa pľúca a mozog dieťaťa. Nefajčiť je najlepším rozhodnutím nielen pre zdravie matky, ale aj dieťaťa.
Odporúčania počas tehotenstva
Najvhodnejším zdrojom výživy pre dojčatá je materské mlieko, ktoré sa odporúča ako výhradný zdroj včasnej výživy od narodenia do minimálne šiestich mesiacov veku dieťaťa. Dojčenie neznižuje zdravotné riziko len u detí, ale aj u matiek.
U dojčených detí je znížené riziko:
Dojčenie u matky znižuje riziko:
Imunita dojčiat je nedostatočná a stále sa vyvíja. Preto je nevyhnutné, aby dieťa absolvovalo očkovanie, ktoré je najúčinnejšou ochranou proti infekčným ochoreniam. Očkovanie pomáha chrániť deti pred vážnymi a potenciálne život ohrozujúcimi chorobami, a zároveň vytvára kolektívnu imunitu.
Preventívne prehliadky matky a dieťaťa sú významné pre zabezpečenie ich zdravia a včasné odhalenie potenciálnych problémov. Tehotná žena by mala počas tehotenstva absolvovať pravidelnú gynekologickú prehliadku každý mesiac a tiež jednu prehliadku 6 týždňov po pôrode. Dieťa by malo absolvovať deväť preventívnych prehliadok do 1 roka života, pričom aspoň tri z týchto prehliadok by mali byť vykonané do troch mesiacov veku dieťaťa.
Zdroje:
https://www.cdc.gov/high-blood-pressure/about/high-blood-pressure-during-pregnancy.html
https://www.cdc.gov/alcohol-pregnancy/about/index.html
https://www.cdc.gov/tobacco/campaign/tips/diseases/pregnancy.html
https://www.cdc.gov/tobacco/about/cigarettes-and-reproductive-health.html
https://www.cdc.gov/maternal-infant-health/pregnancy-substance-abuse/index.html
https://www.who.int/news-room/fact-sheets/detail/infant-and-young-child-feeding
https://www.health.gov.sk/?rok-prevencie-lpp
Mgr. RNDr. Xénia Lukáčová, MPH, MHA
regionálna hygienička
Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Čadci
Pripravilo: Oddelenie podpory zdravia a výchovy k zdraviu