Parkovanie na chodníku

Vodič parkoval na chodníku v zóne so zákazom státia. Smeli mu dať pokutu?

Viktor: "Dnes som v Nitre nenašiel platené parkovacie miesto, tak som odstavil vozidlo na pomerne širokom chodníku. 1,5 metra som bezpečne nechal, tak som odišiel. Po hodine som sa vrátil a na kolese papuča. Za stieračom bol pozdrav z mestskej polície.
Pokutovali ma 30 eurami podľa paragrafu 25/1/q zákona o cestnej premávke. Odsek q ustanovuje zákaz státia na chodníku s výnimkou, ak značka neustanovuje inak, alebo ak nechám 1,5 metra voľného miesta. Týmto som policajtovi argumentoval, ale povedal, že na začiatku chodníka je umiestnená značka Zóna Zákaz státia.
Vzťahuje sa platnosť tejto značky na akékoľvek priestranstvo, nie len cesty a teda aj na chodníky? Lebo policajt tvrdil, že áno."

Mohol dostať pokutu aj 100 eur

Aj chodník je súčasťou ciest. Vyplýva to z definícií v zákone o cestnej premávke. Dopravné pravidlá platia aj na chodníku.
V zákone o cestnej premávke sa píše, že iní účastníci cestnej premávky než chodci chodník nesmú používať. Výnimkou je len situácia, keď to povolí dopravné značenie, alebo ak ide o zastavenie alebo státie vozidla, pri ktorom ostane pre chodcov najmenej 1,5 metra široká časť chodníka.

Výnimka vzťahujúca sa na voľnú šírku chodníka sa ale nevzťahuje na zóny s dopravným obmedzením spočívajúcim v zákaze zastavenia alebo státia a zóny s plateným alebo regulovaným státím.
Policajti teda správne určili priestupok. Viktor parkoval na časti cesty (na chodníku) v zóne, kde sa nesmie parkovať s výnimkou vyznačených parkovacích miest. Mohol dostať pokutu na mieste do 60 eur, na dopravnom inšpektoráte až do 100 eur.
Jazdil po chodníku, parkoval v križovatke, jazdil v protismere

Viktor sa však nedopustil len jedného priestupku. Ak by tam aj značka zóny nebola, mohli ho pokutovať. Za jazdu po chodníku, za jazdu v protismere a za parkovanie v križovatke.

Po chodníku smie auto ísť len v prípade, že je to bezprostredne nevyhnutné pre zaparkovanie na chodníku podľa predpisov. To sa ale nevzťahuje na Viktorovu situáciu, keďže Viktor nezastavil hneď pri ceste ale pokračoval o trochu ďalej. Zároveň svojou jazdou mohol obmedziť či ohroziť chodcov.

Vodič podľa predpisov nesmie parkovať v križovatke a ani v lokalite do 5 metrov pred a za hranicou križovatky. Keďže križovatkou je kríženie či spájanie ciest a keďže aj chodník je časťou cest, z fotiek vyplýva, že jeho vozidlo stálo v nepovolenej vzdialenosti od križovatky.

Predpisy tiež vyžadujú, aby z pohľadu vodiča jazdil vodič pri pravom okraji vozovky alebo jazdného pruhu. Jazdil ale pri ľavom. Za takýto priestupok by mu dokonca mohli zakázať šoférovať, keďže nebol zákonný dôvod na to, aby tak musel jazdiť.

Dátum vloženia: 18. 1. 2013 21:27
Dátum poslednej aktualizácie: 31. 1. 2018 21:29