Zákaz státia platí aj pre nakupujúcich

Kto zastaví s autom v zákaze státia, aby si mohol nakúpiť v blízkom obchode, poruší predpisy. Nakupovanie nepatrí medzi výnimky zo zákazu státia.

Marek: "Je v poriadku, keď mestský policajt udelil pokutu 60 euro bratovi, ktorý bol nakupovať nejaké ventily a elektródy pre firmu v predajni? V podstate sa inde nedá zaparkovať, len v zóne, ktorá je označená značkou Zákaz státia. Používa sa najmä v prípadoch, ako hovoril môj inštruktor, na naloženie alebo vyloženie tovaru a ľudí. To prvé brat aj robil. V predajni nebol dlhšie ako 5 minút. Chodievam tam dosť často nakupovať aj ja a všimol som si, že mestskí policajti si tam urobili celkom slušnú živnosť. Ináč, tá cesta tam kdesi končí tesne za predajňou, takže tam parkujú hlavne kupujúci a obsluhujúci personál. A je suma 60 eur adekvátna ako pokuta?"

Pokutu polícia udelila oprávnene. Čitateľov brat zaparkoval na mieste, kde nesmel. Nákup, ktorý trvá päť minút, nie je urýchleným naložením tovaru do vozidla.

Dopravnú značku Zákaz státia vyhláška k zákonu o cestnej premávke definuje takto:

Značka Zákaz státia (č. B 33) sa používa najmä v prípadoch, keď je nutné v záujme bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky a s prihliadnutím na miestne podmienky zakázať státie vozidiel a umožniť iba ich zastavenie napríklad najmä na účel zásobovania. Zastavenie podľa dopravné pravidiel znamená "uvedenie vozidla do pokoja na čas nevyhnutne potrebný na urýchlené nastúpenie alebo na vystúpenie prepravovaných osôb alebo na urýchlené naloženie alebo na zloženie nákladu".
Nákup neznamená urýchlené naloženie tovaru

Ak za značkou zastaví auto, aby z neho vyložili tovar, vodič predpisy neporuší. Ani vtedy, ak tam niekto zastaví, aby z auta mohli vystúpiť ľudia alebo doň nastúpiť.

Marekov brat auto zastavil, vypol motor, zamkol vozidlo a šiel nakupovať. Aj keby mu nákup trval len minútu, zaparkoval. V jeho prípade nešlo o urýchlené naloženie tovaru do vozidla. Vtedy, by musel mať tovar pripravený pri mieste, kde zastal, a čo najskôr ho naložiť.

Povinnosť dodržiavať dopravnú značku neovplyvňuje to, kde značka stojí. Nie je dôležité, či cesta za značkou pokračuje, alebo je "slepá". Pravdepodobne ju tam správca cesty umiestnil pre potreby predajne. Aby tam neparkovali vozidlá, keď predajcovi príde nový tovar.
Za porušenie zákazu je pokuta až 100 eur

Ak by tam aj zákaz státia nebol a vodiči by parkovali pri predajni, porušili by dopravné pravidlá. Cesta je úzka a parkujúce autá by obmedzovali plynulosť cestnej premávky. Zákon pre takéto prípady uvádza: "Pri státí musí zostať voľný aspoň jeden jazdný pruh široký najmenej tri metre pre každý smer jazdy."

Za porušenie zákazu státia je obecný či štátny policajt oprávnený uložiť vodičovi pokutu až 60 eur na mieste. Je to na jeho rozhodnutí. Vodič s výškou pokuty súhlasiť nemusí. V takom prípade sa spor posúva na dopravný inšpektorát, kde mu môžu uložiť pokutu až 100 eur.

Zdroj: www.auto.sme.sk

Dátum vloženia: 1. 10. 2012 21:06