Zmeny na ceste

Nižšie pokuty a reflexné vesty pre chodcov

Nižšie pokuty za drobné dopravné priestupky, ale aj povinné reflexné vesty pre chodcov. Tieto zmeny prináša novela cestného zákona, ktorá väčšinu pôvodných nariadení zmierňuje.Minister vnútra Robert Kaliňák tvrdí, že tým reaguje na zlepšenie bezpečnostnej situácie na cestách.Znižovanie sankcií sa týka menej závažných priestupkov, ako je napríklad telefonovanie počas jazdy, nepoužitie bezpečnostných pásov či vyhadzovanie predmetov z auta. Pri nich sa maximálna sadzba zníži zo 60 na 50 eur. Zmierni sa aj zásada trikrát a dosť, ktorá pri opakovanom zavinení nehody rátala s automatickým odobratím vodičského preukazu ak k trom nehodám došlo v priebehu piatich rokov.

Najnovšie táto zásada bude platiť iba pri smrteľných nehodách alebo nehodách s následkom na zdraví. Ministerstvo vnútra tvrdí, že doteraz zbytočne trestalo ľudí, ktorí spôsobili drobné nehody, pri ktorých sa nikto ani nezranil.

„Nepozerajme sa na to tak, že ide o zmäkčenie zákona, ale skôr, že je to zohľadnenie závažnosti nehôd,“ hodnotí dopravný analytik Jozef Drahovský, podľa ktorého ide o správny krok na doladenie inak dobrého opatrenia. Podľa riaditeľa Slovenského autoturist klubu Petra Pokorného sa tri nehody bez zranenia počas piatich rokov mohli nazbierať aj u lepších vodičov. Dodáva tiež, že pokuty aj po ich znížení sú stále vysoké. „Celkovo si myslím, že pokuty sú nastavené príliš vysoko. Aj keď pôvodne šlo o to, aby sa nehodovosť znížila, ide najmä o to, aby si človek svoj prešľap uvedomil,“ povedal.

Od januára budú musieť chodci nosiť reflexné prvky aj v obci nielen mimo nej, ak pôjdu po okraji cesty. Na oblečení ich budú mať pripevnené za zníženej viditeľnosti. Najmä v dedinách, kde nie sú chodníky, si ľudia budú musieť brať reflexnú vestu alebo pásik na rukáv aj vtedy, ak pôjdu od obchodu alebo na návštevu k susedovi. V opačnom prípade im bude hroziť pokuta 60 eur. „Pripadá mi to už dosť nátlakové, pretože chodec, aj keď je účastníkom nejakej premávky, tak väčšinou chodí po chodníkoch a keď tam nie sú, je to jeho vlastné riziko. Malo by byť na každej obci, aby zabezpečila bezpečnosť svojich ľudí a nemal by to riešiť zákon,“ myslí si o novom opatrení Pokorný.

Táto povinnosť vyvolala diskusie pri jej schvaľovaní v parlamente, ministerstvo však ustúpiť nechcelo. Tvrdí, že reflexné označovanie sa osvedčilo už mimo obce, preto ho rozširuje. Potvrdzuje to aj polícia, ktorá uvádza, že chodci vlani zavinili až 442 dopravných nehôd, z ktorých bolo 384 v obci.

Zmien v zákone je však viac. Okrem návratu k evidenčným číslam podľa výberu ide aj o nové pravidlá pri psychologických potvrdeniach o preskúmaní závislosti či možnosť motorkárov parkovať aj v zónach. Aj keď väčšina úprav by mala začať platiť až od budúceho roka, menšie zmeny, ktoré si vyžiadala Európska únia, vstupujú do platnosti už od 7. novembra.

Čo sa mení v zákone o cestnej premávke

Od 7. novembra
◾do evidencie vozidiel sa budú poskytovať údaje z obchodného a živnostenského registra, čím sa napríklad umožní pri právnických osobách upustiť od predkladania výpisov z obchodného registra, ktorým preukazovali svoje oprávnenie konať
◾majitelia alebo držitelia auta prihláseného do evidencie budú mať možnosť požiadať o odhlásenie vozidla do cudziny aj prostredníctvom elektronickej služ­by